Nyolc finomság az egészség jegyében

Minden étel legfőbb aromája és ízesítője: a szeretettel telített hozzáállás. Azok számára, akiknek volt már lehetőségük olyan kenyeret fogyasztani, melyet a nagymama sütött a saját kemencéjében, vagy olyan rétest enni, melynek a tésztáját is saját kezűleg gyúrta, nyilvánvalóvá válik a különbség a házi, illetve a kenyérgyárak és rétesüzemek termékei között. Vagy gondoljunk csak a konzervek íztelen tömegére! Pedig minden fűszer megtalálható bennük, mégsem lehet összehasonlítani a „jó házi koszt” ízével. Jogos tehát a kérdés: mitől jobb a hazai?


Érzelmeink és gondolataink energiák. Olyan energiák, melyek valós létezését a modem kutatások egyre több esetben bizonyítják. Amikor ételt készítünk, akkor azok a gondolati és érzelmi állapotok, melyek éppen áthatják egész lényünket, megnyilvánulnak az általunk készített ételekben is. Amikor a nagyi szeretettel gyúrja a tésztát a kenyérhez vagy a réteshez, mert jön az imádott unokája, akkor érzelmi állapota megnyilvánul plusz energiaként az ételben is. És ez az a „fűszer”, melyet sohasem tudnak az ételekhez hozzáadni a nagyüzemi körülmények között, mert ott minden személytelen. Hiszen a legfőbb aroma, a szeretet csak személyes kapcsolatból eredhet.

A személyesen hozzátartozóink felé kiáradó szeretettel készített ételeink számtalan pozitív tulajdonságot eredményeznek, melyek fontosságáról nem lehet eleget beszélni. Vegyük pl. a boldogságot.

Létezik – e olyan ember, aki számára ne okozna azonnali boldogságot annak a látványa, hogy az általa készített ételt valaki milyen jóízűen fogyasztja el? Nem valószínű! Mit sem beszélve arról a személyről, aki elfogyasztja. Ezt bárki tapasztalhatja. És azt az utána lévő jó hangulatot is, amely az ilyen étkezést követi. Készítsük hát ételeinket lehetőség szerint mindig saját kezűleg, jó hangulatban, tiszta környezetben és társaink iránti szeretetteljes érzelmekkel. A siker garantált lesz!

LEVESEK

Sütőtök krémleves
l kg sütőtök
l csokor petrezselyem
l dl tejföl
l kiskanál kukoricaliszt
só, bors
1 evőkanál Vega Mix

1 kg apró kockákra vágott sütőtököt annyi vízben, hogy jól ellepje, tegyünk fel főni. Rakjunk hozzá egy csokor apróra vágott petrezselymet, sót, borsot és egy evőkanál Vega Mix keveréket. Főzzük puhára, turmixoljuk, és habarjuk be tejföl és egy kiskanálnyi kukoricaliszt keverékével. Lehetőség szerint olajban sült pirítós kockákkal tálaljuk fel.

Brokkoli krémleves
55 g árpa
2 közepes sárgarépa
450 g brokkoli
2-3 evőkanál tej
sárgaborsó vagy csicseriborsó liszt, só,
Vega Mix, őrölt fekete bors

55 g árpát mossunk meg és csöpögtessük le, 1 liter ízlés szerint Vega Mixel ízesített vízben forraljuk fel, majd mérsékelt lángon főzzük. Olajban süssünk meg két közepes nagyságú vékonyra szeletelt sárgarépát, és amikor az árpa már majdnem puha, keverjük bele. Mossunk meg 450 g brokkolit, vágjuk apróra, és lehetőség szerint frissen őrölt fekete bors kíséretében adjuk a leveshez. Két-három evőkanál tejjel és sárgaborsó, esetleg csicseriborsó liszttel készült mártással, megsózva főzzük.

KENYEREK

Tökkenyér
300 g tök
120 g mazsola
90 g barna cukor
60 ml olaj
350 g Graham-liszt
1 mokkáskanál szerecsendió vagy szegfűbors
150 ml víz

120 g mazsolát 90 g barna cukorral és kb. 60 ml olajjal jól keverjünk össze.

Egy másik tálban 350 g Graham-lisztet,
2 kávéskanál sütőport,
1 kávéskanál őrölt fahéjat,
1 mokkáskanál őrölt szerecsendiót vagy szegfűborsot és sót szintén jól dolgozzunk össze.

Tegyük egy tálba a két alkotórészt, majd keverjünk hozzá 300 g apróra reszelt tököt és kb. 150 ml vizet. Gyúrjuk össze, és pár percig pihentessük. Melegítsük a sütőt 170 fokra, és a vékonyan megolajozott formában süssük a tésztát kb. 45 percig.

Három gabona kenyér
30 g élesztő
1 evőkanál cukor
2 evőkanál melasz 2 evőkanál olaj 450 g Graham-liszt
120 g rozsliszt
50 g zabkorpa só
Oldjunk fel 30 g élesztőt és egy evőkanál cukrot langyos vízben, és rakjuk félre. Két evőkanál melaszt és ugyanennyi olajat keverjünk egybe és hígítsuk fel. Mindkét esetben kb. 300 ml vizet használjunk. Keverjünk össze 450 g Graham-lisztet, 120 g rozslisztet és 50 g zabkorpát, ízlés szerint sót, majd az előző alapanyagokkal alaposan dolgozzuk össze. Gyúrjunk kemény, egynemű tésztát, formáljuk gömbölyűre, majd letakarva meleg helyen kelesszük. 45 perc múlva ismét gyúrjuk át, majd 160 fokos előmelegített sütőben süssük ki, vékonyan kiolajozott formákban.

EGYTÁLÉTELEK

Sajtos karfiol
800gkarfiol
2 evőkanál vaj
150 g liszt
200 g ementáli sajt
kevés tejföl vagy tejszín
1/2 teáskanál szerecsendió-virág
bors, só

Egy 800 g-os karfiolt megtisztítás után forrásban levő sós vízbe teszünk, kb. 15 percnyi főzés után lecsöpögtetjük. Két evőkanál vajat kevés sóval 2,5 dl vízben felfőzünk, hozzáadunk 150 g lisztet, és sűrűre keverjük. 200 g ementáli sajtot durvára reszelünk és kevés tejföllel vagy tejszínnel elegyítve keverjük a lisztes masszához. Fél teáskanálnyi őrölt szerecsendió-virággal, csipetnyi borssal és sóval ízesítjük. A karfiolt kivajazott sütőformába tesszük, bevonjuk a sajtos krémmel, és forró sütőben enyhére pirítva megsütjük.

Tészta parajmártással
230 g tojásmentes tészta
150 ml paradicsompüré
450 g paraj
bors
2 evőkanál curry
Bő és forró vízben puhára főzünk 230 g tojásmentes tésztát. Készítsünk mártást 150 ml paradicsompüré és 300 ml víz keverékéből, melyhez még hozzáadunk borsot és két evőkanál curry ízesítőt. Forraljuk fel. Készítsünk elő 450 g parajt, tegyük a lábosba a paradicsommártás tetejére és főzzük még kb. 15 percig, majd keverjük össze. Öntsük végül a meleg tésztára.

CSEMEGÉK

Citromos diós tészta
40 dkg sütőtök 2 dl tejszín
1 citrom héja
40 dkg tojás nélküli tészta kevés vaj, só, fehér bors sajt, tökmag
A sütőtököt reszeljük le durvára, majd kevés vajon, megsózva, fehér borssal meghintve, lassú tűzön pároljuk. Egy citrom reszelt héját és 2 dl tejszínt adjunk hozzá, de csak melegítsük össze őket. Közben főzzük ki a tésztát úgy, hogy a főzőlébe sót és olajat tegyünk. A megfőtt tésztára öntsük a mártást, és parmezánnal vagy füstölt sajttal meghintve, a tetejét durvára őrölt tökmaggal megszórva tálaljuk.

Mogyorógolyók
20 dkg mogyoró 10 dkg zabpehely
2 evőkanál kakaópor vagy
szentjánoskenyér őrlemény
10 dkg vaj
4-5 evőkanál méz, só
A mogyorót és a zabpelyhet pirítsuk meg, a többi alkotórésszel gyúrjuk masszává, és formáljunk belőle golyókat. Beleforgathatjuk kókuszreszelékbe is.

2001/29.