Ünnepi sütemények – tojás nélkül

A táplálkozási kérdésekben járatlan emberek – legyenek akár háziasszonyok, akár szakemberek – gyakran a hiánybetegség kísértetével riogatják vegetárius felebarátaikat. „Legalább egy kis tojást, az egészséged érdekében!” Ám a „tápdús tojás” elmélete lassan megtörik. A tojás tápértékének illúziója nem más, mint ügyes marketing-fogás. A második világégés után negatív marketingje volt a tojásnak, mert az ínséges időkben ilyen hirdetések jelentek meg: „Háziasszonyok! Anyák! Tojás nélkül is nagyszerű sütemények és tészták készíthetők!”


Az emberek A, E és D vitaminokban gazdag, magas fehérjetartalmú tápanyagként ismerik a tojást, amit elsősorban növésben lévő gyermekeknek ajánlatos fogyasztani.

Ám ezek egyike sem igaz. Egy átlagos, száz grammos tojás 170 kalóriányi tápértéket jelent, 13.6% fehérjét és 13.3% telített zsírsavat tartalmaz. Ezzel szemben száz gramm hüvelyes termény 24% fehérjét és mindössze 1.3% telítetlen zsírsavat tartalmaz. Egy tojás csak 200 IU A-vitamint tartalmaz, ellenben a leveles zöldségfélék mindegyike sokkal többet, gyakran harminc-negyvenszer többet. A tojás B-vitamin tartalma gyakorlatilag nulla, míg a gabonafélék és bizonyos zöldségfélék ebben is gazdagabbak. A D-vitamin legfőbb forrása a napfény. A tojásban nincs szénhidrát, ami a táplálékok legfőbb energiaforrása. A tojás kalóriaértékét a zsír adja, viszont rostanyagot nem tartalmaz, ami elengedhetetlen az egészséges táplálkozáshoz. A tojást tehát hiba volna nélkülözhetetlen tápláléknak nevezni.

Ám ezzel a történetnek még nincs vége. Minden tojásban 450-500 milligramm veszélyes koleszterol rejlik, emellett egy ártalmas aminosav, a melhionin, ráadásul a porózus tojáshéjon keresztül könnyen fertőzés is érheti a fehérjét.

A táplálkozási problémák megoldását nem a tojás jelenti. Jobb, ha inkább kiiktatjuk a sokszorosan finomított, feldolgozott ételeket és olajakat. Táplálkozzunk inkább változatos friss gyümölcsökkel, zöldségekkel és teljesértékű gabonafélékkel! Kövessünk ajurvédikus életmódot, hiszen a bölcsek szerint a táplálék a legjobb gyógyszer!

Ünnep idején azonban egészséges táplálkozás ide, cukormentes diéta oda, mégiscsak szeretünk süteményt készíteni. Az ünnep miliőjéhez hozzá tartozik a konyha felől terjengő édes-fűszeres, mennyei illat. De mi a teendő, létezik tojásmentes sütemény? Mitől áll össze a tészta? Mi adja a szép színt? Nem esik-e szét a sütemény? A gondos családanyákat aggasztó kérdések ezek, de tapasztalatból mondhatom, tojás nékül is remek sütemények készíthetők. Barátaim még a madártejet is képesek elkészíteni – természetesen tojás nélkül. De lássunk ennél könnyebb, egyszerűbb és nagyszerűbb recepteket, hogy bebizonyíthassuk a kétkedőknek: van karácsony tojás nélkül!

DIÓS-MÁKOS BEIGLI

Tészta: 60 dkg lisztet, 25 dkg vajjal, csipet sóval és 2 evőkanál cukorral, valamint 3 dl tejben felfuttatott 3 dkg élesztőt, összegyúrunk annyi tejföllel, amennyit fölvesz. 4 cipót formálunk a tésztából – 2 diós és 2 mákos beiglihez – és letakarva félretesszük pihenni.

Töltelék: 30 dkg mákot és 30 dkg diót megdarálunk, ízlés szerint porcukorral és egy kevés meleg tejjel elkeverjük, hozzáteszünk 1-1 csomag vaníliacukrot, mazsolát, esetleg reszelt citromhéjat.

A cipókat kisodorjuk, egyenletesen megtöltjük, de az egyik szélére nem tesznk tölteléket, hogy záródjon a tészta, majd feltekerjük. Vajjal kikent tepsiben sütjük és a tetejét megkenjük olvasztott vajjal.

GRILÁZSKRÉM TORTA

Tészta: Piskótatésztát készítünk: 10 dkg vajat elkeverünk 33 dkg porcukorral, majd külön 40 dkg lisztet összekeverünk 2 csomag sütőporral. A lisztet a vajas krémhez adjuk, valamint 10 dkg darált diót, reszelt citrom héját, s mindezt kb. 7 dl tejjel összedolgozzuk (mixerrel). Sütőpapírt teszünk a tepsibe és beleöntjük a masszát, közepes lángon sütjük. Ha megsült kb. 10 percig hagyjuk a tepsiben hűlni, majd kivesszük, és a sütőpapírt leszedjük. Hagyjuk, hogy a gőz kiszálljon, majd megfordítjuk. Nagyon óvatosan kell bánni a tojás nélküli piskótával, mivel könnyen törik.

Krém: Először fél liter tejből a vanília pudingot készítünk és hagyjuk hűlni. Közben 40 dkg vajat 2 evőkanál porcukorral és 1 vaníliacukorral habosra keverünk. A kihűlt pudingot hozzáadjuk, így egy sima vaníliakrémet kapunk, amihez még hozzá kell adni a grilázscsillámot.

Grilázscsillám: 30 dkg kristálycukrot barnára pirítunk és beleteszünk 15 dkg darált diót, majd vizezett deszkára borítjuk, és olajozott sodrófával kinyújtunk. Bevágjuk késsel kb. 2×2 centiméteres nagyságúra, majd ha megszilárdult és kihűlt diódarálón ledaráljuk, így kapjuk meg a grilázscsillámot. A kész tésztát bevonjuk a krémmel, majd megszórjuk a grillázscsillámmal.

GYULAI SZELET

Barna lap: 30 dkg lisztet, 15 dkg cukrot, 15 dkg vajat vagy margarint, kis sóval, 1 csomag sütőporral és 3 dkg kakaóval összegyúrunk kis tejet adunk hozzá. Vigyázzunk, ne legyen nagyon puha a tészta. Osszuk két részre és a felfordított tepsi tetején süssük meg egyenként, előtte azonban villával szurkáljuk meg.

Piskóta lap: 30 dkg lisztet, 17 dkg cukorral, 4-5 dl tejjel és 7 dkg vajjal alaposan összedolgozunk, majd a fenti módon megsütjük, de a tésztát nem osztjuk ketté.

Vanília krém: fél liter tejjel elkészítünk 1 csomag vanília pudingot, és ha kihűlt, elkeverjük a vajas krémmel, amit 25 dkg vajból, ízlés szerinti mennyiségű porcukorral habosra keverünk és 1 csomag vanília cukrot adunk hozzá. A tésztalapokat és a tölteléket egymásra rétegezzük, az alábbi sorrendben: kakós lap-krém-piskóta-krém-kakós lap. Másnap kínáljuk, mikorra a tésztalapok már megpuhultak.

DIÓS RÁCSOS

Tészta: 30 dkg lisztet, 25 dkg vajjal, 1 csomag sütőporral, 10 dkg porcukorral, fél citrom levével és reszelt héjával alaposan összegyúrunk, s 1 órán át hűvös helyen pihentetjük. Ezután a felét kinyújtjuk, és tepsibe tesszük, megkenjük sárgabarack lekvárral és megszórjuk darált dióval. A megmaradt tésztából rácsot készítünk. és a tetejére tesszük. Közepes lángon süssük meg.

ESZTERGOMI LINZER

Tészta: 50 dkg lisztet, 20 dkg vajjal, 1 csomag sütőporral, 20 dkg porcukorral, 1 csomag vaníliás cukorral, kis fahéjjal valamint 1 evőkanál kakaóval elkeverjük, hozzáadjuk fél citrom reszelt héját, majd a szükséges mennyiségű tejjel összedolgozzuk. Kikent tepsibe igazítjuk, megkenjük lekvárral és megszórjuk darált dióval. A tetejére rácsot készítünk a tészta másik feléből és finoman kisütjük.

KRÉMES ZSERBÓ

Tészta: 45 dkg lisztet, 25 dkg vajjal, 2 evőkanál porcukorral, 1 mokkáskanál szódabikarbónával összekeverünk. 1 dkg élesztőt egy kis tejben felfuttatunk, s hozzáadjuk az alapanyagokhoz. Ha szükséges kevés tejjel összegyúrjuk, és 4 cipót formálunk belőle. Fél óráig pihentetjük a tésztát. Két tésztalapot a tepsi hátán megsütünk. A másik két cipót is kinyújtjuk, az egyiket megkenjük barackíz, 15 dkg darált dió, 10 dkg porcukor keverékével, majd befedjük a másik tésztalappal és megsütjük. Az előre megsütött tésztalapok egyikét megkenjük vaníliakrémmel, erre tesszük a kisült diós lapokat, majd ismét vaníliakrémet teszünk rá, végül a negyedik tésztalap következik. A sütemény tetejére csoki-máz kerül. Óvatosan körbevágjuk, majd téglalap alakúra szeljük.

Vanilia krém: 1 csomag vanília pudingból 1 csomag vaníliás cukor hozzáadásával és 3 dl tejjel pudingot készítünk, hagyjuk kihűlni.
20 dkg vajat, 15 dkg porcukorral és 2 csomag vaníliás cukorral jól kikeverünk, végül hozzáadjuk a kihűlt pudingot és alaposan összekeverjük.

Csoki máz: 4 evőkanál vízzel elkeverünk 3 evőkanál cukrot, 4 evőkanál kakaót vagy karob-port és 2 dkg vajat. Felmelegítjük, és egyenletesen a kész sütemény tetejére csorgatjuk. Ez helyett Katica tortabevonót is használhatunk.

Lutz Katica

2003/35.